Konferencja EuroScience Open Forum - Centrum Zdrowego Życia AWF Katowice reprezentowała dr Barbara Hall
W dniach 12-15. czerwca br. w Katowicach odbyła się międzynarodowa konferencja EuroScience Open Forum, której celem było przeprowadzenie w języku angielskim interdyscyplinarnej debaty na temat kultury naukowej, badań i innowacji. Debata była zadedykowana społeczeństwu i odbyła się z jego udziałem. AWF Katowice i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach połączyli siły i ich reprezentanci, eksperci w dziedzinach kardiologii, psychologii, zdrowia oraz sportu zorganizowali sesję „Styl życia a zdrowie – albo zdrowo, albo wcale/Lifestyle and health – healthy or not at all”. Celem sesji było zapoznanie słuchaczy z wiedzą na temat codziennych zachowań i decyzji, które według współczesnej wiedzy medycznej wywołują określone pozytywne efekty zdrowotne.
Centrum Zdrowego Życia AWF Katowice reprezentowała doktor Barbara Hall, która jest w trakcie uzyskiwania certyfikacji z Medycyny Stylu Życia organizowanej przez brytyjskie British Society of Lifestyle Medicine. Podczas dyskusji mówiła o wpływie diety, aktywności fizycznej, zdrowia psychicznego, snu, relacji międzyludzkich i stosowania szkodliwych substancji na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Podkreśliła, że poprzez poprawę tych składowych stylu życia można nie tylko zapobiegać, ale także leczyć i odwracać choroby przewlekłe, w tym cukrzycę typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego, chorobę nowotworową, a także depresję. Opowiedziała o ludności „Błękitnych Stref” (Blue Zones) zamieszkującej na Sardynii (Włochy), Ikarii (Grecja), Okinawie (Japonia) oraz w Loma Lindzie (Stany Zjednoczone) i Nikoi (Kostaryka), gdzie ludzie dożywają poźnego wieku w zdrowiu. Mieszkańcy Błękitnych Stref spożywają dietę różnorodną jednak opartą na produktach roślinnych, nie przejadają się i często spożywają posiłki w gronie rodziny i przyjaciół, delektując się winem. Są aktywni fizycznie, a do głównych aktywności należy spacer i praca w ogrodzie. Należą do grup przyjaciół, z którymi spędzają czas na modlitwie, śpiewaniu i rozmowie. Pomimo niewykonywania już pracy zawodowej wszyscy mają poczucie „celu życia”, angażując się w pomoc innym.
Prelegentka podkreśliła rolę medycyny stylu życia, dziedziny medycyny opartej na doniesieniach naukowych, we wspomaganiu zmian zachowań pacjenta w celu poprawy i utrzymania prozdrowotnych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i zminimalizowania użycia szkodliwych substancji i zachowań, ale także poprawy snu, dobrostanu psychicznego i relacji międzyludzkich. Dodała, że sama wiadomość „jedz mniej, ruszaj się bardziej”, często nie wystarczy i medycyna stylu życia poprzez zastosowanie technik motywacyjnych, wspomaga proces zmian zachowań ludzkich.